Afet ve Acil Durum Bilgi Kartı Hazırlayın

image 43
image 44

Afet ve Acil Durum Aile Planı’nı hazırlarken bir afet sırasında eğer çocuğunuz okulda ise afet sonrasında onu okuldan kimin alacağını da belirtmeniz gerekir. Ve bunun için çocuğunuzun her zaman yanında taşıyacağı bir bilgi kartı hazırlayınız.

Bu kartta;  çocuğunuzu okuldan alacak kişinin adı-soyadı, telefonu ve fotoğrafı mutlaka yer almalı ve bu fotoğraf son 6 ayda çekilmiş olmalıdır. Bu kartın hazırlanma amacı; çocuk kaçırma, organ mafyası vb. riskleri önleyebilmektir.

Çocuğunuza bir deprem sonrasında onu almak üzere okula ulaşana kadar okuldan ayrılmaması gerektiğini tembih ediniz. Ayrıca tanımadığınız kişilerin yardım tekliflerini kabul etmemesi gerektiğini de hatırlatınız. Milli Eğitim Bakanlığı’nın uygulamaya koyduğu karar ile bundan sonra afetler ve acil durumlar sonrasında veliler okula gelmeden çocukların okuldan ayrılmalarına kesinlikle izin verilmemektedir.

Ayrıca sizlere materyal olarak dağıttığımız ve ekranda görmüş olduğunuz yetişkin acil durum bilgi kartını yanınızda taşımanız, olası bir afette ya da acil durumlarla karşı karşıya kaldığınızda uzman ekiplerin sizlere yardımcı olabilmelerini sağlayacaktır.

Soruyu paylaşın

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email