Deprem Sırasında Ne Yapmalısınız?

Deprem Sırasında; Hedef Küçült, ÇÖK – KAPAN – TUTUN

image 63

Öncelikle depremin yani sarsıntı sırasında nasıl davranmanız gerektiğinden söz edelim.

Deprem süresince kendimizi korumak için ne yapacağımızı önceden planlamalıyız.

Sarsıntı başlar başlamaz ilk yapmamız gereken paniğe kapılmamaktır. İnsanlar deprem sırasında genellikle paniğe kapılıp, donup kalmakta ya da bilinçsizce kaçışmaktadır. Paniğe kapılmamak için deprem öncesi, sırası ve sonrasında yapılması ve yapılmaması gerekenleri öğrenmeli ve uygulamalıyız.

Eğer bina içerisindeysek depremi hissettiğimizde ayakta durmamalı, oradan oraya koşmanın, balkon ve merdivenlere yönelmenin asansöre binmenin ve pencere ve balkonlardan atlamanın size zarar vereceğini bilmelisiniz.

Peki deprem sırasında ne yapmamız gerekir bileniniz var mı?

Eğitmen Notu: Katılımcılar arasında ÇÖK-KAPAN-TUTUN hareketini bildiğini belirten varsa uygulamasını isteyebilir ve davranışının düzeltmeye ihtiyacı varsa düzelterek, kişi üzerinde de bir sonraki slaytın anlatımına geçebilirsiniz.

Bir deprem anında;

ÇÖKüp sağlam bir nesnenin  yanında durun.

Özellikle sırtınız pencerelere dönük bir şekilde KAPANıp başınızı ve ensenizi düşen cisimlerden koruyun.

Sarsıntı sona erene kadar sallanan nesneyle beraber hareket edebilmek için TUTUNun. Bu sırada diğer kolunuzun üzerine yüzünüzü koyarak uçuşan cisimlerden gözlerinizi ve yüzünüzü koruyun.

Eğer deprem anında mutfaktaysanız ve yanan bir ocak varsa; Sarsıntı hissedilir hissedilmez önce ocaklardaki ateşi ve gazı kapatın sonra ÇÖK-KAPAN-TUTUN hareketini yapın. Eğer deprem anında mutfakta değilseniz ancak yanan bir ocak varsa; sarsıntı hissedilir hissedilmez önce ÇÖK-KAPAN-TUTUN pozisyonunu alın, sarsıntı geçtikten sonra ocaklardaki ateşi ve gazı kapatın. 

Bir acil durum ya da afet sırasında bulunduğunuz yerde en uygun ÇÖK-KAPAN-TUTUN pozisyonunu alarak hedef küçültün. Tehlike geçinceye kadar aynı pozisyonda kalın.

Deprem anında doğru davranış şeklini hatırlayabilmek ve uygulayabilmek için mutlaka ve sürekli olarak tatbikat yapılması gerekir. Her artçı depremde de ÇÖK-KAPAN-TUTUN pozisyonunu almayı ihmal etmeyin.

Şimdi hep beraber yapalım!, (Eğitmen “DEPREM!!!” diye bağırarak katılımcıların çök-kapan-tutun hareketini yapmalarını sağlar ve herkes tekrar yerine oturduktan sonra devam eder)

Burada ÇÖK’me iki diz yerde olacak şekilde uygulanmalı ve dizler yere koyulmalıdır. Böylece savrulmalar azalacaktır.

KAPAN’ırken ise parmaklar birbirine kilitlenmemeli, bir el ensede bir el başta olacak şekilde olmalıdır.

Eğer  bir el ile sağlam bir masa, vb. nesne ayağına TUTUN’uyorsak diğer elimiz ve kolumuzla da başımızı ve ensemizi korumalıyız.

Neden “Çök – Kapan – Tutun Davranışını Öneriyorsunuz?”

image 64

Deprem sırasında bulunduğunuz yere göre farklı davranış şekilleri uygulamanız gerekebilir. Bu doğru davranışların ortak amacı bize zarar verecek eşyalardan korunmak ve sakin olmayı sağlamaktır.

Yat-Kapan-Tutun, Yat-Korun-Tutun, Çömel-Kapan-Tutun ve  Cenin Pozisyonu gibi pozisyonların hepsinde ortak nokta hedef küçültmektir.

Çök-Kapan-Tutun, dünya genelinde kabul görmüş en kolay korunma yöntemi olarak gösterilir. Binanın çökmesi durumunda hangi davranışı uygulasanız uygulayın hayatınızı kurtarmaz. Önemli olan sağlam binalarda ve bizlere zarar vermeyecek ortamlarda bu davranışı uygulamaktır.

Soruyu paylaşın

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email