Evinizde Yangına Dikkat Edin

image 56

Ülkemizde çeşitli nedenlerle pek çok yangın çıkmakta, maddi ve manevi kayıpların yanında onlarca insanımız hayatını kaybetmektedir. Bu kayıpların yaşanmaması veya en aza indirilmesi için; herkes, “yangınlara karşı alınması gereken tedbirleri” ve  “bir yangın karşısında yapılması gerekenleri” öğrenmelidir.

Elektrik kaynaklı yangınlar; kısa devre, kıvılcım, voltaj kaybı ve aşırı ısınma gibi nedenlerle gerçekleşmektedir. Bu olaylar, standart dışı malzeme kullanımı, yanlış tesisat kurulumu, elektrik hatlarına aşırı yüklenme, kontrol ve bakım eksikliği gibi diğer etmenlerle birleşince elektrik kaynaklı yangın riskleri doğurmaktadır.

Doğalgazın yangına neden olması için bir sızıntı olması ve bu sızan gazın tutuşması gerekmektedir. Gaz sızıntısının öncelikli nedenleri tesisat arızası, ocağın kendiliğinden sönmesi ve emniyetinin olmamasıdır. Sızan gaz yeterli seviyeye ulaştığında bir ateş kaynağı ile karşılaşırsa patlayabilir. Muhtemel ateş kaynakları, elektrik düğmeleri, sigara, çakmak veya el fenerleri olabilir. Evimizde veya yaşam alanlarımızda bizim için yangın riski oluşturabilecek diğer bir durum ise tüp gazlardır. Kaçak olarak imal edilmiş ve markasız standart dışı tüpler, tüpün uzman olmayan kişilerce doldurulması veya takılması, standart dışı şofben ve ocak kullanımı, kaçak kontrolünün yanlış yapılması gibi bir çok etken tüpgaz kaynaklı yangın riskleri oluşturmaktadır.

Yaşadığımız alanlarda ısınmak için kullandığımız ısıtıcıların ve sobaların, sarsıntıya karşı sabitlenmemesi, bacalarının, borularının, ısıtma sistemlerinin yıllık bakımlarının yapılmaması, sobaların temizlenmemesi ve hatalı baca inşası gibi birçok etken yangın riskine neden olmaktadır.

Petrol veya petrol ürünleri, benzin, tiner, gaz yağı, ispirto, boya gibi çoğu yanıcı sıvılar kendi başlarına ve/veya herhangi bir afet durumunda büyük riskler oluşturmaktadır. Aynı zamanda tuz ruhu, çamaşır suyu gibi aşındırıcı sıvılar veya zehirli maddeler de düşüp saçılma nedeniyle hem yanıcı hem de zehirli gaz çıkarma özellikleri nedeniyle ciddi riskler taşımaktadır.

Bir çok yangın insanların bilinçsiz ve özensiz davranışlarının sonucunda çıkmaktadır. Söndürülmeden yere atılan sigaralar, çocuklar tarafından kullanılan kibrit ve çakmaklar, son zamanlarda yaygın olarak kullanılan mumlar, ev hanımlarının mutfakta yemek veya kızartma yaparken dikkatsizliği sonucu yanan ocak üzerinde unutulmuş kızgın yağlar, özellikle çabuk alev alan yanıcı malzemelerin, ısı üreten soba, ütü, ocak vb. eşyaların çok yakınına bırakılması ve ateşe meraklı çocukların bilinçsiz davranışları çok ciddi yangın riskleri doğurmaktadır.

Bu yangın risklerine karşı önlemlerin alınması konusunda herkesin evinde uygulayabileceği basit tedbirler bulunmaktadır. Örneğin;

•Standartlara uygun malzemelerin kullanılması

•Elektrikli cihazların güvenli kullanımı

•Bakım ve kontrol

•Evimizde yangın detektörünün ve yangın tüpünün bulunması

•Konuyla ilgili eğitimlere katılarak bilgilenmek

bu basit tedbirlerin konu başlıklarıdır.

Soruyu paylaşın

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email