Isıtıcı ve Soba Kaynaklı Yangın Risklerini Azaltmak İçin Yapılması Gerekenler

image 58 2

Isıtıcı ve sobalardan kaynaklı yangın risklerini azaltmak için;

•Soba ve ısıtıcıları sarsıntıya karşı sabitleyin.

•Yanabilecek eşyaları ısıtıcılardan ve sobalardan uzak tutun.

•Soba ve bacaların yıllık temizliğini ve bakımını yaptırın.

•Bacaların düzgün inşa edildiğinden emin olun.

•Kaliteli ocak/ısıtıcı ve yakıt kullanın.

•Ortamı düzenli olarak havalandırın.

•CO (Karbonmonoksit) detektörü kullanın.

Bilgi Notu : Soba Zehirlenmeleri

Soba zehirlenmelerinden yaşanan ölümler çok ciddi bir sorundur.  Soba zehirlenmelerinin asıl nedeni genellikle bilinçsizliktir. Soba zehirlenmelerinde zehirlenmeye neden olan «karbonmonoksit» gazıdır. Bu gaz sadece sobalardan değil açık ateşin olduğu banyo, mutfak gibi yerlerde de bulunmaktadır.

Karbonmonoksit renksiz, kokusuz ve tatsız bir gazdır. Her türlü açık ateş kaynağında oluşabilmektedir. Doğalgaz dahil her türlü yakıt karbonmonoksit üretebilir ve karbonmonoksit zehirlenmesine neden olabilir. Karbonmonoksit açık ateşin kullanıldığı her ortamda bir miktar bulunur fakat aşırı miktarda bulunmasının nedeni açık ateş kullanımının olduğu soba, ocak veya şofben gibi aletlerin hatalı şekilde yapılmış veya kurulmuş olmasıdır. Havalandırma yetersizliği de zehirleyici miktarda karbonmonoksit gazı birikmesine neden olmaktadır.

Karbonmonoksit zehirlenmesinin en büyük göstergesi, kişinin nezle ve benzeri belirtiler yaşamasıdır. Akut zehirlenmelerde insanlar bu belirtileri farkedemeden ölebilmektedir. Fakat uzun süren kronik zehirlenmelerde bu belirtiler daha rahat görülebilir.  Eğer evde herkes nezle belirtileri gösteriyor ve dışarıda bu belirtiler gözlenmiyorsa karbonmonoksit zehirlenmesinden şüphelenilmelidir.

Soruyu paylaşın

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email