Tahliye Öncesine Yönelik Hazırlıklar Nasıl Yapılır?

image 52

Evinizi gerektiğinde daha güvenli ve hızlı bir şekilde tahliye edebilmeniz için öncesinde bazı hazırlıklar yapmalısınız. Tahliyenin başarılı olması için;

Önce çıkış yolları üzerinde bulunan ve tahliyeyi engelleyecek olan eşyaları kaldırın.

Ailece tahliye planı yapmalısınız. Bu planda kaçış yolları, dışarıda toplanma noktası ve ilk kurtarılacak olan eşyalar da yer almalıdır. Bu planı asmayı da unutmayın.

Evinize ve (varsa) aracınıza ait anahtarları herkesin görüp ulaşabileceği yere asın.

Çıkış yoluna herkesin görebileceği ve karanlıkta yansıtıcı özeliği olan (fosforlu) çıkış işaretleri yerleştirin.

Tahliye olurken vaktiniz varsa yapmanız gereken şey yaşadığınız yerlerin tesisatlarının kapatılmasıdır. Evimizde bulunan elektrik, su, gaz gibi tüm tesisatların yerlerini ve açma kapama pozisyonlarını öğrenmeliyiz. Şalterlerin açık ya da kapalı yönleri için karanlıkta da gösterir fosforlu etiketleri kullanabilirsiniz. Ayrıca siz evde olmadığınızda tesisatın kapatılması görevi diğer aile fertlerinin olacaktır. Onların da tesisatların yerlerini bildiğinden ve açık kapalı pozisyonlarında şüpheye düşmediklerinden emin olmanız gerekecektir. Aile Afet Planınızı yaparken bunları konuşup yerlerini öğreniniz ve öğretiniz.

Her altı ayda bir tahliye tatbikatı yapılmalıdır. Düzenli tatbikatlar size tahliye sırasında hız ve güvenlik sağlayacaktır.

Soruyu paylaşın

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email