Yangın Sırasında Yapılması Gerekenler

image 65 3

Deprem sırasında  yapmamız gereken doğru davranışların neler olduğundan söz ettik. Şimdi ise yangın sırasında neler yapmamız gerekenlerden bahsedelim. Yangın anında doğru davranış, yangının verdiği zararın büyümesini büyük ölçüde engelleyecektir.

İlk olarak etraftaki kişilerin uyarılması gerekmektedir. Etraftaki insanlar uyarıldıktan sonra en kısa zamanda itfaiyeye haber verilmelidir. İtfaiyenin zamanında müdahalesi için erken ihbar vermek çok önemlidir. Ölümlü ve yaralanmalı olayların çoğunda itfaiyenin geç çağrıldığı ve itfaiyeyi çağırmadan önce yangının söndürülmeye çalışıldığı görülmüştür. Ne olursa olsun yangını söndürmeye çalışılmadan önce itfaiyeye haber vermek gerekmektedir.

İtfaiyeye haber verdikten sonra uygun şartlar varsa ve eğitim alınmışsa yangına müdahale edilebilir. Eğer yangın küçükse ve çalışır durumda bir yangın söndürücünüz varsa P.A.S.S. kısaltmasına uygun bir şekilde yangını söndürmeye çalışın.

P.A.S.S.

Pimi çek: Yangın söndürme cihazının üzerinde bulunan metal pimi zorlayarak çekin.

Ateşe yönelt: Yangın söndürücünün hortumunu ateşin kaynağına doğru yöneltin. Yangına 1 metreden fazla yaklaşmayın.

Sık: Yangın söndürücüyü ateşe belli bir mesafede tutarak ve rüzgârı arkanıza alarak ateşin kaynağına sıkın.

Süpür: Yangın sönünceye kadar süpürür gibi yaparak sıkmaya devam edin

Bir kez sıkılan yangın söndürücü tam olarak boşalmasa bile tekrar doldurulmalıdır.

Yangın büyümüşse mutlaka kaçmalı ve risk alınmamalıdır. Yangın yerine açılan tüm kapılar kapatılmalı fakat kilitlenmemelidir. Kapılar kapatılarak yangının büyümesi engellenmiş olur. Dumandan boğulmamak için, yardım gelene kadar eğilerek veya çömelerek ilerlemeli, mümkünse ağzımızı ve burnumuzu ıslak mendil veya bez parçasıyla örterek nefes almalıyız. Daha sonra önceden belirlediğimiz toplanma alanına gitmeliyiz.

Giysileriniz tutuşursa derhal DURun, YATın ve YUVARLANın. Ellerinizle yüzünüzü kapatarak yerde etrafınızda dönün. Ateş sönene kadar yuvarlanmaya devam edin.

Yangın – Yayılma Süresi

Koltukta muhtemelen sigara kaynaklı bir yanma başladığını varsayalım. Eğer yangın detektörünüz yoksa ve yangının başladığı odada kapılar kapalı ise yanma, çıtırtı vb. sesler dışarıdan duyulmayacağından yangın tüpü ile müdahale aşaması kullanılamayacak ve yangın büyümeye başlayacaktır. Bu yangın, yaklaşık olarak alevlerin koltuğun sırtını aşması evresinden sonra yangın tüpü ile söndürülemeyecek boyuta ulaşacaktır.

Sıcak havanın yükselmesi prensibinden dolayı yukarı doğru yükselen dumanlar içinde kimyasal gazları da barındırır. Oda içindeki oksijen, yukarıdan aşağıya doğru azalmaya başlar. Bu sebeple ki; yangın durumunda en fazla oksijen yere yakın bölgelerde olduğundan tahliyeler sürünerek gerçekleştirilir.

Bir süre geçtikten sonra sıcak hava içindeki kimyasalların da etkisi ile odanın farklı noktalarında yanmalar baş gösterir. Eşyaların imal edildiği maddelerin birçoğundan boğulmaya neden olabilecek gazlar vb. salınır.

Yaklaşık 2-3 dakika bir odada başlayan küçük bir yanmanın kontrolsüzce yayılır.

Bu nedenle yangın detektörlerinin kullanılması, yangın tüpü bulundurulması ve küçük yangınların söndürülebilmesi için yangın eğitimleri alınması önemlidir.

Çevrenizdekileri Uyarın

image 65

Alev ya da duman görürseniz, yanık kokusu alırsanız sakin olun. Öncelikle soğukkanlılığınızı muhafaza edin.

Hemen “Yangın var!”diye bağırarak etraftakileri uyarın veya yangın alarmını kullanarak bir yangın olduğunu etraftaki kişilere bildirin.

Varsa en yakın “Yangın Alarm Butonu”na basın.

İtfaiyeyi Çağırın (1-1-0)

image 66

Daha sonra itfaiyeyi çağırın (1-1-0). İtfaiyeye ihbar verilirken asla panik yapılmamalıdır.

Olayla ilgili bilgiler tane tane ve sakin bir şekilde verilmelidir. İtfaiye operatörünün soruları iyice anlaşılmalı ve öyle cevap verilmelidir. Eğer sorunun cevabı bilinmiyorsa bilinmediği söylenmelidir.

İtfaiyeye haber verilirken adres mutlaka açık ve anlaşılır şekilde verilmelidir.

İhbar verilirken;

•Kim olduğunuzu ve hangi numaradan aradığınızı

•Kesin yer ve adres bilgisini

•Neyin yandığını

•Binanın kat sayısını

•Binanın türünü

•Etkilenenlerin durumunu ve sayısını

gibi bilgileri telefondaki itfaiye operatörüne vermeyi unutmayın.

Yangın Küçükse, Söndürün!

image 67

Yangın Küçükse, Söndürün!

Yangın söndürme cihazının üzerinde kuru kimyasal tozların sınıfını gösteren harfler ve semboller bu tüplerin hangi yangın sınıfında etkili olduğunu anlatır. A, katı; B, sıvı ve C, gaz sınıfı yangınlarda kullanılır. Binada ve evinizde yangın söndürme cihazı bulundurun ve periyodik bakımlarını yaptırıp kullanımını aşağıdaki kısaltmayla öğrenin. Yangın söndürme cihazını kullanmayı biliyorsanız, yangını söndürmeye çalışın. Başarılı olamazsanız ve yangın söndüremeyeceğiniz kadar büyükse, etraftaki insanları uyarın, binayı tahliye edin ve itfaiyeye haber verin. Eğer yangın küçükse ve çalışır durumda bir yangın söndürücünüz varsa P.A.S.S. kısaltmasına uygun bir şekilde yangını söndürmeye çalışın.

P.A.S.S.

Pimi çek: Yangın söndürme cihazının üzerinde bulunan metal pimi zorlayarak çekin,

Ateşe yönelt: Rüzgarı arkanıza alarak yangın söndürücünün hortumunu ateşin kaynağına doğru yöneltin. Yangına 1 metreden fazla yaklaşmayın,

Sık: Yangın söndürücüyü belli bir mesafede durarak ateşin kaynağına sıkın,

Süpür: Yangın sönünceye kadar süpürür gibi yaparak

    yangını söndürmeye çalışın

Bir kez sıkılan yangın söndürücü tam olarak boşalmasa bile tekrar doldurulmalıdır.

Bilgi Notu:

Elektrik kaynaklı yangınlara müdahalede ilk yapılması gereken mümkünse elektrik kaynağının kesilmesidir. Elektrik kesilmeden hiçbir şekilde yangın söndürülmeye çalışılmamalıdır. Elektrik yüklü bir kablo hiçbir şekilde su ile söndürülmeye çalışılmamalıdır. Elektrik kesildikten sonra yangın bir portatif yangın söndürücü yardımıyla rahatlıkla söndürülebilir.

DİKKAT: Elektrik beslemelerini kapatmak için su basmış bir bodruma girmeyiniz!

Yangın Büyümüşse, Kaçın!

image 69

Yangın Büyümüşse, Kaçın!

Önce kendi güvenliğimiz önemlidir; yangın yerinden hemen uzaklaşmalıyız.

Duman ya da yanık kokusu kapısı kapalı başka bir odadan geliyorsa, sürekli kullanmadığımız elimizin tersiyle kapıya dokunmalıyız; sıcaksa açmamalıyız. Aksi takdirde patlamaya neden olabiliriz.

Telaşa kapılmadan tahliye kurallarına uymalı, yangın yerini boşaltmalıyız. Binayı terk ederken sakin olmalı, kargaşaya ve paniğe sebep olmamalıyız.

Uzaklaşırken yangın alanıyla aramızdaki kapıları kapamalı mümkünse kapı altlarına ıslak bir bez tıkamalıyız.

Varsa yangın merdivenlerini kullanmalıyız.

Soruyu paylaşın

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email