tavan zemin

Depoda Tavana Kadar Koli Yerleştirme

kare dik prizma

Yukarıdaki kare dik prizma şeklindeki koliler herhangi bir yüzeyi üzerinde üst üste konularak hiç boşluk kalmadan yüksekliği 3 metreden az olan bir soğuk hava deposunda tavana kadar yerleştirilebilmektedir.

tavan zemin

Bu işlem aşağıdaki kare prizma şeklindeki kolilerden hangisi ile yapılabilir?

koliler
Soruyu Çözmek İçin Bilinmesi Gerekenler
Tavan ile zemin arasındaki mesafe sabit, yani kare dik prizmanın yüzeyleri değişse de yerleştirildiği mesafe aynı. Üç boyutlu cisimlerin üç ayrıt uzunluğu olur, kare dik prizmanın da üç ayrıtı var ama alt taraf kare olduğu için iki ayrıtı aynı uzunlukta. Yani 30 ve 80 cm üzerinde tavana kadar üst üste koyuluyorlar. İki farklı uzunluk ve aynı yer, bu sorunu çözmemiz lazım.
Sorunun Çözümü
30 santimin üzerine koyulduğunda tavan uzunluğu 30 un katı,
80 santimin üzerine koyulduğunda tavan uzunluğu 80 nin katı olur.
Tavan yüksekliği aynı olduğu için 30 ve 80 nin ortak katı bizim tavan uzunluğumuz olur. 30 ve 80 nin en küçük ortak katı 3,8 ve 10 un çarpımından oluşur. 10 ikisini bölen en büyük sayı ve 3 ve 8 de 10 a bölününce geriye kalanlar yani aralarında asal olduğu için.
Tavan yüksekliği = 3.8.10=240 cm olur.
Yine iki farklı yüzeyi üzerine konarak bu 240 ı bulmamız gerekiyor. Yani şıklardaki kenar uzunlukları 240 a tam bölünmeli. 240 a tam bölünen sayılar 120 ve 60’tır. Niye tam bölünmesini istedik, çünkü yine tavana kadar sığdırmamız gerekiyor.
Cevap B.
Niye soruyu paylaşmalısınız?
Çünkü bir sorunun bir çok çözüm yöntemi vardır. Ne kadar çok yoldan çözebilirsek konuya o kadar hakim oluruz. Bu yüzden soruyu paylaşıp farklı zekaların soruya dahil olmasını sağlamalıyız.

Soruyu paylaşın

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email