İtiraz olmadan satış olmaz

Satıcılık konusunda hiçbir zaman yetenekli olmadım. İtirazları karşılama konusunda hiç başarılı olamadım. Sattığım bir malın alınması için o malı benim satıyor olmam yetiyormuş gibi bir saçma tavır içine büründüm.

ecommerce 2140603 640
gerçek satış da e-ticaret gibi kolay olsa keşke…

Meğerse satış itirazla başlıyormuş. Müşteriler itiraz edecekmiş ve satıcının her an bu itirazlara hazır olması gerekiyormuş. Diğer tüm yaptığım işlerde eleştiriye gelemediğimi hatırladım da şimdi düşününce eleştiriye gelmek lazımmış çünkü tam da istediğim övgü itirazla, eleştiriyle başlıyormuş, çok yanlış yapmışım gibi hissettim şimdi.

Satıcı itirazları karşılayıp hedefine yönelecekmiş. Yani saldırıyı savunup hemen ardından atak yapıyoruz. Nakavt 😀 Yani itirazların karşılanması müşterinin ikna olmasını bu da satışın yapılmasını sağlıyormuş. Işık kırık yerden sızar sözü doğrulandı gene. İtiraz, eleştiri olacak ki oradan müşteriyi kazanacağız.

İtiraz Nedenleri

Hakkaten niye itiraz ediyonuz ki, alın gitsin biz de ekmeğimizdeyiz yani 😀

  • Satıcı firmaya karşı duyulan güvensizlik,
  • Müşteride ürünü / hizmeti satın alabilecek paranın olmaması,
  • Ürünün ihtiyaçları yeterince karşılayamayacağı endişesi,
  • Ürünün, değerinden çok daha fazla bir fiyata satıldığı düşüncesi,
  • Başka alternatiflerinin daha iyi olduğunun sanılması,
  • Olumsuz referansı bulunan bir ürün olması,
  • Satıcıların veya firmanın küçümsenmesi.

Bence bunların hepsini daha satış yapmadan da biliyor olabiliriz. Ama bilebilmek için müşteriyi gözlememiz gereken bir itiraz şekli var ve bu bence esnafın da biz insan sarrafı olduk diye övündüğü yer.

O da itirazın samimi mi yoksa sahte mi olduğunun ayırdımına varabilmektir. Bu saha tecrübesi ve müşteriyi gözlemle anlaşılabilecek durumdur. Benim başıma üniversitede teyzelere “yazma” satmaya çalışırken gelmişti. Pazarda daha ucuz olduğunu söylemişlerdi. Gidip pazarda fiyatını kontrol etmiştim, teyzeler haklıydı. Bu samimi bir itirazdı yani ve ben “yazma”yı pahalıya almıştım. Kazıklanmıştım yani 😀

Müşterinin Sahte İtirazları ya da Bahaneleri

Soruyu paylaşın

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email