Tahliye Sırasında En Çok Yaptığımız Hatalar Nelerdir?

image 75 1

Tahliye uyarısı verildikten sonra asla olayın ne olduğuna bakmaya gitmeyin.

Örnek olarak bir yangın alarmı verilmişse yangını incelemeye çalışmayın ve derhal tahliyeye başlayın.

Eğer acilen binayı terk etmeniz gerekiyorsa eşyalarınızı toplamakla uğraşmayın.

Sizin için çok hayati önem taşıyan bazı şeyleri (Evin anahtarı, kimlik vs) vaktiniz varsa alın ve hemen tahliye edin.

Ayrıca ocakta yemek veya fırın gibi ikincil bir tehlike oluşturabilecek şeyler açıksa kapatabilirsiniz.

Birçok kişi tahliye alarmını duyduktan sonra yapmakta oldukları işleri bitirene kadar oyalanmaktadır. Bu asla yapılmaması gereken bir hatadır.

İnsanların kimi zaman nedensiz yere tahliye uyarılarını dikkate almadığı görülmüştür.  Eğer yetkililer bulunduğunuz yeri tahliye etmenizi söylüyorsa orayı mutlaka tahliye edin.

Özellikle futbol maçları, eğlence yerleri vb yerlerde insanların yakınlarını aramak için vakit kaybettiği gözlenmiştir. O anda yakınlarınızı bulmak çok olası değildir.

Bu nedenle herkes tahliye olduktan sonra dışarıda yakınlarınıza ulaşmaya çalışmak daha güvenli bir davranıştır. Tahliye anında asla panik yapmamak gerekir. Panik, beraberinde pek çok hatayı getirebilir.

Tahliye sırasında özellikle binada; tedavi gerektiren bir hastalığı olan, kendisine öz bakımını yapmakta zorlananlar (yaşlılar ve engelliler), evde yalnız olan çocuklar var ise tahliye sırasında onların da tahliye olduğundan emin olmak gereklidir.

Tahliye Olurken Vaktin Varsa;

image 75 2

Tahliye olurken vaktiniz varsa yapmanız gereken şey yaşadığınız yerlerin tesisatlarının kapatılmasıdır.

Evimizde bulunan elektrik, su, gaz gibi tüm tesisatların yerlerini ve açma-kapama pozisyonlarını öğrenmeliyiz.

Şalterlerin açık ya da kapalı yönlerini karanlıkta da gösterir fosforlu etiketleri kullanabilirsiniz. Ayrıca siz evde olmadığınızda tesisatın kapatılması görevi diğer aile fertlerinin olacaktır.

Onların da tesisatların yerlerini bildiğinden ve açık kapalı pozisyonlarında şüpheye düşmediklerinden emin olmanız gerekecektir. Afet ve Acil Durum Aile Planınızı yaparken bunları konuşup yerlerini öğreniniz ve öğretiniz.

Bilgi Notu:

Gaz kaçağı riski oluşmuşsa; ark yapma (kıvılcım çıkma) halini engellemek için elektrik şalterini, aydınlatma açma-kapama düğmelerini açıksa kapatmayın, kapalıysa açmayın, elektriği ana şalterden (bina içinde) kapatın, telsiz telefonları yerine yerleştirmeyin ya da kullanmayın.

Yaşanan Mekana Dönüş

image 75 3

Yaşanan mekânı terk etmenizin ardından, ana sarsıntı geçip artçılar şiddetini azaltınca kendinizi güvende hisseder ve değişik nedenlerle binaya girmek isteyebilirsiniz. Eğer yaşadığınız mekânda tekrar kalmak için gerekli şartları göremiyorsanız alternatif yaşam mekânı oluşturmak için çalışma başlatmanız gerekecektir.

Binanıza girmek istediğinizde aşağıdakilere dikkat edin:

•Binanıza girmek istediğinizde binadaki tehlikeleri belirleyin ve önlem alın.

•Kendiniz ve yakınlarınız sağlıklı ve güvendeyse başkalarının ihtiyaçlarını karşılamaya çalışın.

Soruyu paylaşın

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email