Yangın Anında Ne Yapmalıyız?

image 69 1

Yangın anında bazı unsurlara dikkat etmek gerekir. Bunlardan ilk ve en önemlisi dumanlı ortama asla girmemektir. Yangın sırasında duman ve ısı, merdiven boşluklarında toplanır. Kısa zaman içinde merdivenler kullanılamaz hale gelir. Eğer dairede yanma yoksa ve merdiven boşluğuna duman dolmuş ise kapınızı kapatın ve ıslak bir bezle kapı boşluklarını tıkayın. Bulunduğunuz yeri itfaiyeye bildirin . Asla kendinizi riske atmayın. İtfaiyeciler sizi kurtarmaya gelecektir.

Dumanlı ortamda kalınırsa ağız ve burun ıslak bir mendil ile kapanır ve yere yakın bir şekilde emeklenerek yukarıda toplanan zehirli gaz ve ısıdan korunulur. Bu yöntem, duman altında aniden kalınırsa uygulanmalıdır. Asla yangına müdahale etmek için ilerlemek veya dumansız bir ortamdan dumanlı bir ortama geçmek amacıyla kullanılmamalıdır. Duman altında çok vakit geçirilmemelidir. Aksi takdirde zehirlenmeler meydana gelebilir.

Önceden belirlenmiş olan acil durum toplanma/ buluşma alanlarına gitmeli ve orada beklemeliyiz. Eğer binadan çıkışımız olanaksızsa yatak altlarına veya dolaplara saklanmamalı, kendimizi pencereden dışarıdakilere göstermeliyiz.

Yangın Anında; Üzeriniz Alev Alırsa
DUR  – YAT – YUVARLAN

image 69

Üzeri alev alan bir kişi için en uygun hareket Dur-Yat-Yuvarlan hareketidir.

Bu şekilde alevler boğularak söndürülür.

Üzeri alev alan bir kişiye su dışında bir söndürücü sıkılmamalıdır. Su sıkıldığı takdirde sadece alevler söndürülmemeli bir müddet su sıkmaya devam ederek kişinin cildi de soğutulmalıdır.

Aksi takdirde cilt kendi kendini ısıtmaya devam ederek yanığın büyümesine veya ilerlemesine neden olabilir.

Soruyu paylaşın

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email