Yaşadığınız Alanı Tahliye Etmeniz Gerekirse Nasıl Yapmalısınız?

image 73

Deprem, yangın veya sel gibi bir tehlikenin risk oluşturması durumunda emniyetli bir yere taşınmak amacıyla tahliye yapabilir. Afetin durumuna göre tahliye, olay gerçekleşmeden önce veya sonra yapılabilir. Eğer tehlike önceden tespit edilebiliyorsa ve erken uyarı sistemi mevcutsa, olay gerçekleşmeden önce tahliye başlatılabilir ve insanların gereksiz yere risk altında kalması engellenebilir. Önceden haber alma ihtimalinin olmadığı durumlarda ise bu işlem, olay gerçekleştikten sonra uygulanmaktadır.

Olası bir afet veya acil durum sonrası dışarı tahliye olmanız gerekirse;

•Sakin olun ve yetkililerin uyarıları doğrultusunda hareket edin.

•Afet ve acil durum çantanızı yanınıza alın.

•Vaktiniz varsa tesisatları kapatın.

•Aksi söylenmediği takdirde, önceden belirlenmiş olan tahliye güzergahlarını kullanın.

•Asansörleri kullanmayın.

•Sessiz olarak, seri bir şekilde güvenli alanlara ilerleyin. Tek veya ikişerli sıra halinde dışarı çıkın.

•Desteğe ihtiyacı olan kişilere yardım edin.  

•Önceden belirlenmiş toplanma yerine gidin.

Hangi Durumlarda Tahliye Olunur?

image 74

Doğa, insan veya teknolojiden kaynaklanan bir tehlikenin risk oluşturması durumunda, tehlikeden etkilenen veya etkilenme ihtimali olan kişilerin daha emniyetli bir yere taşınmasına “tahliye” denir.

Bu süreçte tahliye edilen kişiler risk altında olabileceği için, tahliye çok iyi planlanmalı ve dikkatlice yürütülmelidir. Afetin durumuna göre tahliye, olay gerçekleşmeden önce veya sonra yapılabilir.

Eğer tehlike önceden tespit edilebiliyorsa ve erken uyarı sistemi mevcutsa, olay gerçekleşmeden önce tahliye başlatılabilir ve insanların gereksiz yere risk altında kalması engellenebilir; fakat önceden haber alma ihtimalinin olmadığı durumlarda bu işlem, olay gerçekleştikten sonra uygulanır.

Tahliye özellikle; yangın anı, deprem sonrası, patlama sonrası, sel/su baskını öncesi ve anı, kimyasal kazalar, terör/bomba tehdidi, heyelan tehlikesi olduğu zaman gerçekleştirilir.

Soruyu paylaşın

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email